Terapija s peskovnikom

za delo z otroki in mladostniki, z dr. Eliano Gil

 

V septembru bo potekalo online izobraževanje »TERAPIJA S PESKOVNIKOM za delo z otroki in mladostniki«, ki ga bo vodila mednarodno priznana predaveteljica dr. Eliana Gil.

 

Terapija s peskovnikom je terapevtski pristop pri katerem otrok s pomočjo figur izrazi svoja notranja doživljanja. Terapevt pri delu s peskovnikom opazuje otrokovo postavitev figur, iz česar lahko razbere otrokova čustva, misli, doživljanja, družinsko dinamiko id.

Terapija s peskovnikom omogoča sočasno uporabo vseh petih čutil, kar vodi v hitrejšo integracijo afektov, ki jih je otrok oz. mladostnik disociiral. Otrok preko izdelave peskovnika dostopa do desne možganske hemisfere; predela, ki je povezan z občutki, čustvi in zgodnjimi spomini, kar omogoči lažji dostop do nezavednih spominov, do katerih zgolj s pogovorom težje dostopa.

Terapevtski pristop je primeren za delo z otroki, mladostniki, odraslimi, z družino in skupinami.

 

Izobraževanje bo obravnavalo:

  • Izkustveno učenje terapije s peskovnikom.
  • Pregled teoretičnih modelov terapije s peskovnikom.
  • Razumevanje simbolne komunikacije v terapiji s peskovnikom.
  • Opazovanje in dokumentiranje peskovnikov ter opredelitev tematskega gradiva, ki ga otrok prikaže v peskovniku.
  • Pomen in razumevanje simbolnega jezika.
  • Tehnike terapije s peskovnikom (direktivni in nedirektivni pristop).
  • Integracija terapije s peskovnikom z drugimi oblikami dela z otroki in mladostniki.
  • Podajanje informacij o izbiri in postavitvi figur (višina in mere peskovnika in druge osnovne informacije, vključno s kategorijami figur, beleženjem informacij id.).
  • Postavljanje vprašanj in opazovanj za prepoznavanje ali spodbujanje ciljev terapije.

Izobraževanje bo udeležence usposobilo za samostojno uporabo terapije s peskovnikom.

 

Tematika izobraževanja:

  1. Osnovni principi terapije s peskovnikom.
  2. Uporaba direktivnih in nedirektivnih pristopov v terapiji s peskovnikom.
  3. Potek terapije s peskovnikom.
  4. Proces interpretacije peskovnika in prepoznavanje tem, ki jih otrok oz. mladostnik prikaže v peskovniku.
  5. Individualne in slogovne razlike ter simbolna komunikacija v terapiji s peskovnikom.
  6. Prepoznavanje specifičnih razlik postavitve peskovnika glede na spol.
  7. Prepoznavanje vsebin, ki so prikazane v peskovniku (močna področja, znaki odpora, obrambni mehanizmi, dinamika odnosov id). Prepoznavanje osnovnih tem, ki se pojavljajo v terapiji s peskovnikom.
  8. Združljivost terapije s peskovnikom z drugimi modalitetami.
  9. Dokumentiranje peskovnikov s fotografijami, opisi in skicami.
  10. Razvijanje terapevtskih dialogov v skladu z direktivnim in nedirektivnim pristopom. Vključevanje aktivnosti leve možganske polovice in gibanja telesa.
  11. Učenje odzivanja na simbolno komunikacijo na odprt način.
  12. Kontratransferne vsebine ter skrb zase v terapiji s peskovnikom.
  13. Kako lahko tematsko gradivo v peskovniku prenesemo v druge oblike dela z otroki in mladostniki.
  14. Viri za terapijo s peskovnikom in simboli.

 

Usposabljanje je namenjeno: psihoterapevtom, psihologom, svetovalnim delavcem, specialnim pedagogom, socialnim delavcem, defektologom, socialnim delavcem, učiteljem otrok s posebnimi potrebami, pedagogom in drugim strokovnjakom iz področja dela z otroki in mladostniki.

 

Datumi izobraževanja:

  • petek 20. 9. 2024 (17.00 ure – 21.00 ure),
  • soboto 21. 9. 2024 (15.30 ure – 21.00 ure),
  • nedeljo 22. 9. 2024 (15.30 ure – 21.00 ure).

 

Kotizacija: 345 €

Mesto na delavnici si zagotovite s plačilom kotizacije. Možnost plačila preko delodajalca.

Prejmete: gradivo in certifikat o usposabljanju.

Izobraževanje bo potekalo v angleškem jeziku. (Zagotovljen bo slovenski prevod izobraževanja.) Izobraževanje bo potekalo online preko aplikacije Zoom.

Udeleženci bodo predhodno obveščeni o materialih, ki jih potrebujejo za izkustveni del izobraževanja.

 

Predstavitev predavateljice:

Dr. Eliana Gil, supervizorka zakonske in družinske terapije, registrirana igralna terapevtka/supervizorka in registrirana umetnostna terapevtka.

Dr. Eliana Gil je mednarodno priznana predavateljica, pisateljica in klinična terapevtka na področju travmatskega stresa, s specializacijami na področjih otroških in družinskih igralnih terapij, kliničnega ocenjevanja in zdravljenja spolne zlorabe otrok. Dr. Eliana Gil je ustanoviteljica inštituta Gil Institute for Trauma Recovery & Education, LLC, skupinske zasebne prakse v Fairfaxu, kjer trenutno dela kot višja klinična in raziskovalna svetovalka. Eliana je supervizorka zakonske in družinske terapije, registrirana igralna terapevtka/supervizorka in registrirana terapevtka terapije z umetnostjo. Je tudi certificirana vzgojiteljica za starše – Circle of Security, izvajalka Theraplay stopnje II in certificirana terapevtka nevrosekvenčnega modela terapije. Dr. Gil je višja svetovalka Starbright Training Institute for Child and Family Play Therapy v Fairfaxu, VA.

V zadnjih dveh desetletjih je dr. Eliana Gil vodila dva programa zdravljenja spolne zlorabe otrok v Severni Virginiji. Trenutno nadaljuje svoje delo na področju preprečevanja zlorabe otrok, izobraževanja in zagovorništva. Dr. Eliana je licencirana zakonska in družinska terapevtka, ki je doktorirala iz družinske terapije na California Graduate School of Family Psychology v San Rafaelu v Kaliforniji. Bila je članica upravnega odbora Ameriškega strokovnega združenja za zlorabo otrok in Nacionalnega centra za spolno zlorabo otrok. Je tudi nekdanja predsednica Združenja za igralno terapijo. Leta 2011 je prejela nagrado Združenja za igralno terapijo za življenjsko delo.

Dr. Eliana Gil je avtorica številnih poglavij, člankov v revijah, knjig in izobraževalnih videov o zlorabi otrok in sorodnih temah. Njene najnovejše knjige vključujejo Posttraumatic Play: What Clinicians Should Know in drugo izdajo Play in Family Therapy. Dr. Eliana Gil je tudi soavtor knjige z dr. Davidom Crenshawom o izzivih prekinitve v psihoterapiji. Njena klasična knjiga Outgrowing the Pain je bila prevedena v številne jezike. Od leta 2014 je dr. Eliana polovično upokojena in nadaljuje s svetovanjem, supervizijo, mentorstvom in poučevanjem.

 

Več informacij o programu na Facebook strani Varuh otroških src.

Prijava in vprašanja: po e-pošti info@varuhotroskihsrc.com ali na številko 069 606 773.

Online delavnica Terapija s peskovnikom za delo z otroki in mladostniki (pdf)