od 21. do 24. novembra 2024
Studio Panorama, Zdraviliški park Dobrna
Štiridnevni rezidenčni seminar je namenjen vsem, ki bi v svoje pedagoško, svetovalno, (psiho)terapevtsko in/ali supervizijsko delo želeli vnesti principe utelešenega in na umetniški praksi temelječega raziskovanja.
Arts-Based Research (ABR) in Embodied Inquiry (EI) sta novejši raziskovalni paradigmi, ki se zaradi naraščajočega zavedanja o terapevtskem potencialu (samo)raziskovanja in izražanja preko umetnostnih izraznih sredstev pospešeno uveljavljata v zdravstvenih, edukacijskih in psihoterapevtskih delovnih okoljih oziroma znanostih.
TELO KOT ZEMLJEVID, GIBANJE KOT SPREMEMBA v ospredje postavlja osebno izkušnjo, hkrati pa udeležence spodbuja k strokovni refleksiji in širši kontekstualizaciji pridobljenih znanj: v središču našega zanimanja bo metoda kartiranje telesa/somatski zemljevid telesa, ki je bila razvita za raziskovanje subjektivne izkušnje in simbolnih razsežnosti fenomena »telo«. Primerna je za delo z mladostniki in odraslimi vseh starosti: uspešno se uporablja tako v praksi telesno orientiranih in integrativnih (psiho)terapevtskih pristopov kakor tudi na različnih ravneh izobraževalnih procesov.
V poteku seminarja bodo nastajali, živeli in se spreminjali individualni ter skupinski somatski zemljevidi. Njihovo (pre)porajanje bo potekalo preko gibanja, glasu in zvoka, risanja in kolažiranja s širokim naborom raznovrstnih materialov. Sestavni del seminarja bo tudi individualna in skupinska refleksija izkušenega raziskovalnega procesa.
Sodelujoči bodo metodo kartiranje telesa spoznali z različnih perspektiv, ki jih bodo tvorili elementi pristopa Avtentično gibanje, na čuječnosti temelječe in okoljske umetnostne terapije. Tako se bodo razkrivale trenutne notranje krajine in aktualne teme osebnih zemljevidov ter se tkale v zgodbo skupine.
Naše delo bo potekalo v studiu Panorama, čigar lokacija v Zdraviliškem parku Dobrna in arhitekturna zasnova (dvorana je obdana z velikimi okenskimi površinami) vzbujata občutek zavetja v »telesu narave«. Ta prostorska danost bo tudi izhodišče našega raziskovanja: somatski zemljevidi so dinamične, utelešene in udejanjene metafore vsega, kar nas oblikuje »od znotraj in zunaj«.
Skupina lahko sprejme dvanajst aktivnih udeležencev: predhodne izkušnje s sorodnimi načini (samo)raziskovanja so dobrodošle, niso pa predpogoj za sodelovanje. Vsem, ki se bodo izkustvenega seminarja udeležili z namenom strokovnega izpopolnjevanja, bodo predstavljene tudi možnosti prenosa te metodologije v njihova delovna okolja.
Urnik:
- četrtek, 21. november 2024: od 13. ure dalje je mogoča prijava na recepciji hotela Vita in namestitev v sobah Vile Higiea. Ob 17. uri se skupina zbere v studiu Panorama, ki se nahaja v stavbi nekdanje zdraviliške kavarne. Delo poteka do 19. ure, ko sledi odmor za večerjo v restavraciji hotela Vita. Ob 20.uri se ponovno zberemo v studiu in nadaljujemo do 22. ure.
- petek 22. in sobota 23. november 2024: program izkustvenega seminarja poteka od 9. do 12. ure in od 13.30. do 16.30. ure. Pozno popoldne in večer sta namenjena samostojnim (npr. sprehodi po Zdraviliškem parku in okolici, refleksija ustvarjalnega procesa, kopanje v termalnih bazenih ipd.), po dogovoru pa tudi skupinskim dejavnostim v naravi.
- nedelja, 24. november 2024: po zajtrku sledi odjava iz sob Vile Higiea, zato se ta dan v studiu Panorama zberemo ob 9.30. uri in delamo do 13. 30 ure.
Potrebščine in oprema: udobna oblačila za delo v studiu, letnemu času primerna pohodniška obleka in obutev, raznovrstni ustvarjalni materiali ter pripomočki za izdelavo somatskih zemljevidov. Po zaključku prijavnega roka se bo seminarska skupina sestala na Zoom srečanju, na katerem bodo podani podrobnejši napotki glede opreme in drugih organizacijsko-izvedbenih podrobnosti.
Dostop do lokacije: udeležencem, ki se bodo seminarja udeležili z lastnim avtomobilom, je na voljo brezplačno parkirišče. Terme Dobrna so dosegljive tudi z javnim prevozom (direktna avtobusna linija iz Velenja oziroma Celja, v obeh primerih je prevoznik Nomago).
Kotizacija za štiridnevni izkustveni seminar: 300 EUR, račun izda izvajalka programa.
Nastanitev in prehrana: 207 EUR, račun za nastanitev in prehrano izda zdravilišče Dobrna. Ponudba, ki so jo v Termah Dobrna pripravili za udeležence seminarja, vključuje tri nočitve v dvoposteljnih sobah Vile Higiea in polpenzion v samopostrežni restavraciji hotela Vita. Na dan prihoda (četrtek) bo na voljo večerja, v petek/soboto zajtrk in večerja (mogoča je tudi menjava za kombinacijo »zajtrk in kosilo«), v nedeljo zajtrk.
Prijavni rok: 1. oktober 2024.
Prijave in dodatne informacije: aleksandra.schuller@guest.arnes.si
Avtorica in izvajalka izkustvenega seminarja: dr. Aleksandra Schuller je magistrica pomoči z umetnostjo in registrirana plesno-gibalna psihoterapevtka, specializirana za jungovski PGP pristop Avtentično gibanje ter supervizijski pristop Ustvarjalna supervizija. Dela z odraslimi, z malimi skupinami in s posamezniki. Je tudi visokošolska učiteljica Univerze na Primorskem Fakultete za humanistične študije, kot gostujoča predavateljica pa sodeluje z različnimi strokovnimi združenji in študijskimi programi v Sloveniji in tujini. V središču njenih strokovnih zanimanj in delovanja je na umetniški praksi temelječe raziskovanje v izobraževanju in psihoterapiji. Je članica Združenja plesno-gibalnih psihoterapevtov Slovenije in Slovenskega združenja za analitično psihologijo.
TELO KOT ZEMLJEVID, GIBANJE KOT SPREMEMBA, Dobrna, 21.-24. november 2024
PRIJAVNICA