Spoštovani kolegi,
z veseljem vas vabimo na 3. Kongres SKZP z naslovom Soustvarjanje v negotovem svetu – skupnost kot zdravilo, ki bo potekal od 5. do 7. junija 2026 na Rogli.
Letošnji kongres v ospredje postavlja razmislek o tem, kako negotovosti trenutnega sveta ne oblikujejo zgolj izkušenj naših klientov, pač pa pomembno vplivajo tudi na nas kot strokovnjake v pomagajočih poklicih. V kontekstu negotovih razmer se vse pogosteje odpirajo vprašanja strokovne orientacije, etične in profesionalne drže ter notranje stabilnosti strokovnjaka v terapevtskem procesu.
Kongres zato odpira prostor za razmislek o tem, kako se kot strokovnjaki umeščamo v te negotove okoliščine, kako ohranjamo stik s seboj in drugimi ter kako lahko skozi skupnost soustvarjamo pogoje za podporo, smisel in zdravljenje.
Program kongresa je zasnovan kot tridnevno strokovno srečanje z enim izkustvenim lokom:
- 1. dan (petek, 5. 6. 2026): Opazovanje sveta, v katerem živimo
Skozi predavanja in okroglo mizo Iz oči v oči z negotovostjo bomo raziskovali vpliv sodobnih družbenih sprememb na psihoterapevtsko prakso ter doživljanje posameznika. Popoldne bodo sledile delavnice, usmerjene v osebno izkušnjo in strokovno refleksijo.
- 2. dan (sobota, 6. 6. 2026): Stik s seboj: človeškost terapevta
Dan bo skozi dopoldanska predavanja in dva sklopa vzporednih delavnic namenjen raziskovanju notranjih procesov terapevta – avtentičnosti, pripadnosti in notranje orientacije v odnosu do sebe in drugih. Poseben poudarek bo na skupnosti kot prostoru podpore.
- 3. dan (nedelja, 7. 6. 2026): Skupnost kot zdravilo: prenos v prakso
Zadnji dan bo usmerjen v integracijo spoznanj in prenos v vsakodnevno prakso – kako graditi odnose in skupnosti, ki podpirajo ranljivost, etičnost in strokovni razvoj.
Čas za skupnost – na tokratnem kongresu bomo posebno pozornost namenili izkušnji skupnosti. Vsak dan bomo zaključili s časom, namenjenim razmisleku o doživetem in poglabljanju izkušnje skozi gib, umetniško izražanje in glas. Udeleženci bomo aktivno soustvarjali prostor, kjer lahko dajemo in prejemamo podporo ter kjer se osebna rast povezuje z rastjo drugih.
Pred kongresom bo potekala tudi predkongresna delavnica »Vas za en dan« (4. 6. 2026).
Dogodek ni zasnovan zgolj kot strokovni kongres, temveč kot prostor srečanja, dialoga in soustvarjanja – prostor, kjer se lahko kot skupnost ustavimo, povežemo ter skupaj razmišljamo o vlogi psihoterapije in odnosov v sodobnem svetu.
Kongres je namenjen psihoterapevtkam in psihoterapevtom ter vsem strokovnjakinjam in strokovnjakom, ki pri svojem delu sooblikujete odnose in skupnosti – v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju, raziskovanju, kulturi in širšem družbenem prostoru.
Vabimo vas, da si podrobnejši program in več informacij ogledate na spletni strani https://www.kongres-skzp.si/
Iskreno vabljeni, da se nam pridružite na Rogli in soustvarjate prostor skupnosti, izmenjave ter strokovne rasti.
Hvaležni bomo tudi, če povabilo delite z vsemi, za katere menite, da bi jih vsebine kongresa lahko nagovorile.
Veselimo se srečanja z vami!
Lepo vas pozdravljamo,
Programski in organizacijski odbor 3. Kongresa SKZP



