Slovenija nujno potrebuje zakon o psihoterapiji

 

V Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP) se vključujemo v javno razpravo v povezavi z urejanjem področja psihoterapije. Na zakon o psihoterapiji psihoterapevtska stroka čaka že več kot 20 let. Menimo, da je izjemno pomembno, da se področje skrbi za duševno zdravje prebivalstva ustrezno uredi, in zavračamo navedbe, da se skuša področje urediti hitro in nepremišljeno. Zakon je v širokem strokovnem usklajevanju že več kot leto dni, prestal je tudi javno razpravo.

Zavedamo se, da zdravstvena stroka – konkretno nekateri psihiatri, pedopsihiatri in klinični psihologi – izražajo skrb, da bi predlog zakona omogočil vključevanje izvajalcev z neustrezno in nezadostno izobrazbo v zdravstveni sistem, kar bi lahko vodilo v strokovne napake in ogrožanje zdravja pacientov. Ob tem pa ta ista stroka pogosto pozablja, da psihoterapevti podpiramo razvoj strokovno kakovostnih in reguliranih programov na področju psihoterapije po evropskih standardih (standardi Evropske zveze za psihoterapijo). Zavzemamo se za ustrezno izobraževanje ter regulacijo področja. V SKZP menimo, da bi bilo smiselno v zakonu določiti tudi uvodno izobraževanje za tiste psihoterapevte, ki nimajo predhodnega znanja s področja psihologije, psihiatrije, nevrologije ipd. V praksi že obstajajo psihoterapevti s tovrstnimi znanji, predlog pa omogoča, da se ustrezna raven znanja zagotovi tudi v prihodnje.

Navedbe, da se psihoterapevti ne smejo vključevati v zdravstveni sistem, za SKZP niso razumljive, saj tudi druge evropske države kažejo, da so psihoterapevti vključeni v zdravstveni sistem (npr. Nemčija, kjer je psihoterapija priznana kot del zdravstva; Avstrija, kjer psihoterapevti lahko delujejo v okviru zdravstvenega sistema, nekatere obravnave krije javno zavarovanje).

V SKZP poudarjamo, da se po predlogu zakona, ki je bil javno predstavljen, določa osnovno strokovno pismenost in psihoterapevtsko specializacijo. Vzpostavitev neodvisnega telesa (npr. zbornice psihoterapevtov) bi krepila zaupanje v stroko in ščitilo uporabnike.

Kljub nasprotovanju nekaterih predstavnikov zdravstvene stroke glede zakona o psihoterapiji, v SKZP menimo, da je zakon o psihoterapiji nujen. Omogočil bi jasne pogoje za izobraževanje, licenciranje in delovanje psihoterapevtov, zaščitil ljudi pred nestrokovno prakso in omogočil znanstveno podprto, odgovorno, varno in dostopno obliko pomoči, ki jo zaradi porasta duševnih stisk družba vse bolj potrebuje.

V SKZP menimo, da kompromis pri sprejemu zakona ne pomeni, da so vsi deležniki popolnoma zadovoljni, ampak da niso popolnoma izključeni znanstveno podprti dokazi  psihoterapevtske znanosti ter da so predvsem zaščiteni uporabniki psihoterapije.

Zavzemamo se za uzakonitev obstoječih dobrih praks interdisciplinarnih obravnav duševnih motenj in bolezni v Sloveniji. Slednje govorijo o tem, da je možno dosegati učinkovito, varno in znanstveno utemeljeno obravnavo, kadar klinični psihologi, psihiatri, pedopsihiatri, delovni terapevti, psihologi ter psihoterapevti zastavimo skupne terapevtske cilje za posameznega človeka v stiski.

 

Slovenska krovna zveza za psihoterapijo